Neplýtvejme s Biosférou

lahve-suroviny-sklo.png

 • Nakupujte zlevněné produkty v sekci neplýtvejme

 • Pomožte eliminovat množství vyhozených potravin

 • Toto zboží je z hlediska trvanlivosti zcela v pořádku

 • Pouze se blíží datum minimální DOPORUČENÉ spotřeby

Věděli jste, že...?

graf-zemekoule-01.png

 • Průměrný Čech vyhodí 56 kilogramů jídla ročně
 • Produkce potravin má na svědomí více skleníkových plynů, než lodní, letecká a automobilová doprava dohromady
 • 8% emisí skleníkových plynů pochází z vyhozeného jídla

Celosvětově se podle údajů OSN zbytečně vyhodí nebo znehodnotí až třetina celosvětové potravinové produkce, jedná se přitom zhruba o 1,3 miliardy tun jídla. Největší původci plýtvání jídlem jsou domácnosti s tím, že Česká republika je v plýtvání jídlem výrazně nad evropským průměrem. 

Kdybychom se při našem nákupním chování více zamýšleli nad tím, co nakupujeme a jestli to skutečně stihneme spotřebovat, mohli bychom eliminovat množství vyhozeného jídla. V případě, že bychom vyhazování potravin snížili o čtvrtinu, měli bychom dost jídla pro nasycení všech lidí na planetě!

6 tipů jak omezit plýtvání jídlem

 1. Vyvarujte se velkým nákupům

  Nekupujte potraviny s krátkou trvanlivostí "do zásoby". Zásobte se pouze potravinami, které vám vydrží dlouhou dobu - obiloviny, luštěniny, těstoviny, ořechy, semena apod.

   

 2. Dělejte pravidelnou revizi lednice

  Ruku na srdce, kolikrát denně tam jdete nakouknout? A že tam nic nového za těch 20 minut nepřibylo? Nevadí! Zkontrolujte alespoň, co všechno v lednici máte a potraviny, které je třeba spotřebovat vytáhněte ze skrytých koutů na viditelné místo.

   

 3. Dokud to není plesnivé, je to jedlé

  I měkká zelenina a ovoce má své využití. Zelenina ještě důstojně poslouží do polévek, do trouby či na gril. Ovoce zase můžete použít do koláčů, kaší či smoothies.

   

 4. Žijte udržitelněji

  Zásobte se sezonním lokálním ovocem a zamrazte si jej, ať máte do zásoby na celou zimu. Vyhnete se tím zimnímu ovoci ze supermarketu, které cestuje nezralé přes půl planety a navíc si jej můžete kdykoli rozmrazit, bez toho, aniž by se vám zkazilo. Využijte samosběry, jejich sezóna právě začíná!

   

 5. Kompostujte

  Naprosto perfektní vychytávkou pro všechny domácnosti, jež nemají k dispozici zahradu je vermikompostér, se kterým přeměníte své organické zbytky potravin ve velmi kvalitní hnojivo pro vaše rostlinky.

   

 6. Nakupujte v sekci NEPLÝTVEJME

  Pomožte eliminovat množství nespotřebovaných potravin a ušetřete i svoji peněžence.

   

zemekoule.png


Šetřete planetu, pomozte nám NEPLÝTVAT!

Zobrazit "Neplýtvejme"